“Шуме су плућа наше планете, заштитимо их!“

На Гочу  1. и 2. октобра, одржан је Еко-камп “Шуме су плућа наше планете, заштитимо их!“  у оквиру пројекта „Заједно можемо да заштитимо наше шуме 2“, који спроводи Добровољно ватрогасно друштво у партнерству са Градским ватрогасним савезом, а уз подршку ЕКО-СИСТЕМ програма који реализују Млади истраживачи Србије, а подржава Шведска.

Еко – камп има за циљ да код младих подигне информисаност о значају противпожарне заштите шума и покрене волонтерски активизам.

С обзиром на то да наша школа сарађује са Добровољним ватрогасним друштвом, међу учесницима еко – кампа били су и бивши ученици наше школе. Како никада не заборављамо ученике које смо изнедрили позвали смо пет ученика који су прошле године завршили осми разред да буду део ове акције, то су Лара Тодисејевић, Мина Живковић, Бојана Рачић, Теодора Крунић и Виктор Петрић.

Ученици су у оквиру та два дана имали низ предавања и активности радионичког типа:

Упознавање са заштићеним подручјима града Краљева – предавање

Значај шума за природу и човека – групни радионичарски рад уз подршку предавача

Климатске промене – улога шумских екосистема у контексту климатских промена (климатске промене, шуме у контексту мера ублажавања климатских промена, шуме у контексту мераприлагођавања на климатске промене) – предавање

Сналажење у природи – радионица на терену (карте, оријентација и читање карте, кретање по азимуту, одређивање растојања, површина, рељеф (гребен-увала)

Климатске промене и шумски екосистемирадионичарски рад по групама уз стручну помоћ предавача

Шта све мора да зна планинар пре него што се упусти у авантуру и Презентација кратког филма са планинарских тура

Шумски пожари – предавање

Противпожарна заштита и упознавање са ватрогасном опремомпредавање и вежба на терену.

Активности се настављају 4. и  5. октобра када ће млади волонтери да учествују у акцији пошумљавања.

Сузана Радосављевић